Kimi romanlara verilen tepkiler basittir. Çoğunluk bu romanları ya sever ya da nefret eder. Fakat Ulysses gibi romanlar bu kategoriye girmeyen nadir romanlar arasında kendine yer bulur. Çünkü bu romanı bazı kişiler inanılmaz derecede sever ve beğenirken bazıları da ne kadar fazla okursa olsun bir türlü tam anlamıyla romanda anlatılanları anlamayı başaramaz.

Birçok kişi tarafından ayrıntılı bir şekilde incelenmiş olan Ulysses aslında anlaşılamayacak türde bir kitap değildir. Bu kitabı anlamak için öncelikli olarak James Joyce ve onun tarzını anlamak gerekiyor. Yazar genel olarak insanı başka etkenlerden sıyırarak incelemeyi hedeflemektedir. Ve bunun sonucunda da başta Ulysses olmak üzere pek çok eserinde bu etkileri görmek de mümkün.

Ulysses

Ulysses

 Ulysses ve James Joyce’un Dünyası

 Klasik kitaplardan oldukça farklı bir kategoride yer alan bu kitap deyim yerindeyse sadece anlatımı ile top 100 kategorisini de hak etmektedir. Çünkü Ulysses gerek okuyanlar gerekse onu çeviren kişi için bilindik kitaplardan çok daha farklı ve çok daha derin bir anlatıma sahiptir.

844 sayfa olan bu eserin her sayfası kendi içerisinde farklı bir bütünlüğe sahip. Dolayısıyla özellikle de klasik tarzda kitap okumaktan hoşlanmayan ve bu isteklerine uygun bir kitap arayan herkes, Ulysses’i tercih edebilecek ve yalnızca kitabın yazılmış olduğu zamana değil, James Joyce’un dünyasına da misafir olmayı başarmış olacaktır.

 

Etiket: ,