New York Times tarafından yüzyılın kitapları arasında görülmüş olan Taşıdıkları Şeyler, aslında savaşın gerçek yüzünü olanca çıplaklığı ile anlatmaya çalışan ve bunda oldukça başarılı olan bir roman. Tim O’Brien tarafından yazılmış olan bu roman aslında birçok insanın düşünüp de bir türlü dillendiremediği savaş gerçeklerini anlatıyor. Yazar genel olarak romanın içerisinde savaşlarda meydana gelen olumsuzlukları ve askerlerin o an var olan düşüncelerini anlatmayı hedeflemiş ve bu konuda da istediği başarıyı elde etmiştir.

Taşıdıkları Şeyler

Taşıdıkları Şeyler

 Savaşa Bir de Taşıdıkları Şeyler İle Bakın

Savaşta bulunan ve savaşmak zorunda kalan askerlerin hiçbir düşü yoktur. Buradaki insanların tek bir amacı, onursuzluğun olmamasıdır. Askerlerin pek çoğu savaş sonrasında utançlarından ölmemek için savaşta ölmeyi tercih ederlerdi. Savaşın sonu her ne kadar belirsiz olsa da askerler her gün büyük bir bilinmezliğin içerisinde hareket eder, tünellerde sürünür ve ateş altında hareket etmeye devam ederlerdi. Yazar da bu askerlerin bütün bu yaşadıkları karmaşaları Taşıdıkları Şeyler isimli eserinde okuyucular ile buluşturmayı amaçlıyor.

Yayınlandığı günden bu yana dünyada binlerce kişi tarafından beğeni ile okunmuş olan kitap, top 100 kategorisi içerisinde de insanlarla buluşmuş durumda. Böylece insanlar konusunda adından söz ettiren ve kaç yıl geçerse geçsin her zaman hatırlanacak bir romanı okumuş olacaklar. Roman ile birlikte artık savaş insanların beyinlerinde çok daha farklı bir yer edinecek.

 

Etiket: ,