Türk şiiri denildiği zaman akla gelen şeylerden bir tanesi Garip Hareketi’dir. Bu hareketin ortaya çıkmasını sağlayan şairlerden bir tanesi ise Orhan Veli Kanık. Melih Cevdet Anday ve Oktay Rifat ile birlikte ortaya çıkan bu hareket, var olan çıkışları ve yükselişleri ile beraberinde pek çok şiir sever kişiyi kendine çekmeyi başarmış oldu.

Özellikle de Orhan Veli Kanık tarafından yazılan şiirler, bu hareketin ne kadar hızlı bir şekilde yükselebileceğini de herkese göstermiş oldu. Şairin her bir kitabı, diğer şairlerin eserleri ile birleştiği zaman ise ortaya daha öncesinde görülmemiş tarzda bir akım çıktı. Bu akım sayesinde de insanlar Türk şiirine hak ettiği değeri de vermiş oldu.

Şevket Rado’ya Mektuplar

Şevket Rado’ya Mektuplar

Şevket Rado’ya Mektuplar ile Türk Şiirine Bakış

Bu üç şair ile gazeteci ve yayıncı olan Şevket Rado ile aralarında olan ilişki, daha öncesinde olmadığı kadar verimli geçmiştir. Bu küçük topluluk aralarında yazdıkları mektuplar ile var olan dönemi insanlara anlatıyor. Üstelik şimdilerde bu yazılanlar, Şevket Rado’ya Mektuplar ile birlikte okurların beğenisine sunuluyor.

Daha öncesinde okurların beğenisine sunulmamış olan Şevket Rado’ya Mektuplar, günümüzde yayınlanarak insanların o döneme daha öncesinde olmadığı kadar farklı bir şekilde bakmasını da sağlamış oluyor. Haftanın kitapları içerisinde yer alan bu kitap ile birlikte Türk şiirini incelemek ve şiir dünyasını incelemek isteyen insanlar eşsiz bir esere sahip olacaklar.

Yazar: Orhan Veli Kanık

Kitap: Şevket Rado’ya Mektuplar

ISBN: 9789750830051

Sayfa Sayısı: 196

Yayın Yılı: 2014

 

Etiket: