Bilinen birçok yazarın aksine yazmaya oldukça genç bir yaşta başlayan Walter Mosley, gerek çocukluk gerekse gençlik döneminde yaşamış olduğu her türlü sıkıntıyı, olumsuz durumu yazarak anlatmayı tercih eden yazar, bu sayede de birçok farklı dalda oldukça etkili eserleri okurları ile buluşturmayı da başardı.

Bu kitaplardan bir tanesi olan Pek Saygıdeğer Ptolemy Grey isimli romanında da ana kahraman, kitabın isminden de anlaşılacağı üzere Ptolemy Grey. Bu kişi 91 yaşında, Afro-Amerikalıdır. Tek başına yaşamış olduğu evi gerekli gereksiz binlerce eşya ve böcek ile doludur ancak o bundan şikayetsizdir. Evinde bir yanda radyodan sürekli şarkılar çalarken diğer bir yanda da televizyonda haberler evde yankılanmaktadır.

Pek Saygıdeğer Ptolemy Grey

Pek Saygıdeğer Ptolemy Grey

Pek Saygıdeğer Ptolemy Grey’in Yaşantısı

Günlük işlerini halletmesine yardımcı olan Reggie günün birinde ölünce, işler Robyn’e kalır. İlk başlarda Pek Saygıdeğer Ptolemy Grey bu hızlı değişime ayak uyduramasa da daha sonrasında Robyn’in yaptığı şeylere ses çıkarmamaya başlar. Bunama rahatsızlığı sonrasında doktora giden Grey, burada yeni bir ilaç için sözleşme imzalar. Bu sözleşme ile hayatı kısalmış olsa da hafızası yerine gelecektir. Ve hafızasının yerine gelmesi ile intikam kurmaya başlar.

Olağandışı bir romanı kaleme almayı başaran Walter Mosley, yazmış olduğu bu roman ile yediden yetmişe herkesi kendine hayran bırakıyor. Kitap yorumları kategorisi içerisinde yer alan bu kitap sayesinde insanlar artık intikamın çok daha farklı bir yüzüne de şahit olacaklar.

 

Etiket: ,