19. yüzyılda yaşamış ve böylesine değerli bir eser vermiştir, Nikolay Vasilyeviç Gogol. Kendisi Rus edebiyatında gerçekçi özgün yazarlardan birisi olmayı başararak 19. Yüzyıl Rusya’sının toplumsal olarak yaşamını, yergi gücü yüksek biçimde anlatmayı başarmıştır. Ve bunun yanı sıra birbirinden harika denilebilecek betimlemeleriyle beraber de satırlarında gerçekten hayranlık duyulacak cümleler yaratmayı da sağlamıştır.

En çok beğenilen yapıtı olan Ölü Canlar kitabı, bir epik şiir olarak karşımıza çıkıyor. Konusuna baktığımızda köleliğin olduğu zamanlara yönelik bir konusu bulunuyor. Toprak sahiplerine ait olan köleler, devlete çalıştırılan köle sayısı kadar vergi ödüyorlardı. Bunun yanı sıra devletten para da alabilirlerdi, elbette… İşte bu açıktan yararlanan yazar, bu romanda da bundan bahsetmiştir.

Yazdığı bu değerli kült romanıyla beraber roman karhamı olan Çiçikov, hayatını yitirmiş olan köylü dediğimiz köleleri devlete karşılık olarak göstererek devleti kazandırmanın peşinde olan bir ana karakterdir.

Köleliğin Farklı Bakış Açısı: Ölü Canlar

Ölü Canlar

Ölü Canlar

Bir yanda Çiçikov, devleti dolandırmak için kıvrak zekâsını kullanan birisidir. Bununla beraber kişiliğinde kendisiyle barışık olan, özgün bir mizah vardır. Bu konuyu Puşkin’in önerdiğine dair romanda bilgi sunan yazar Nikolay Vasilyeviç Gogol, gerçekten değerli bir kitabı bizlere bırakmıştır.

Top 100 arasında görülebilecek kitaplardan birisi de Ölü Canlar romanıdır. Bu romanla beraber Rus köylülerinin vakti zamanında nasıl acıklı bir yaşam içerisinde olduklarını anlatır ve bununla beraber mizahı da elden bırakmadan, sıkılmadan bu romanda konuyu en iyi biçimde ele alır.

ISBN: 9789750505409

Sayfa Sayısı: 446

Yayın Yılı: 2007

Kitap: Ölü Canlar

Yazar: Nikolay Vasilyeviç Gogol

 

Etiket: ,