Toplumsal olaylar, dönemin edebiyat dünyasına her zaman etkide bulunur. Edebiyatta bir sanat dalı olarak, hayatın her türlü mekanizmasından doğal olarak etkilenir. Bu doğallık, edebiyatı hayatın içinde yer alan bir kavram yapar. Bir aşk hikâyesini bazen edebiyatta görürüz, bazen bir kanlı hesaplaşma edebiyatın satırları arasında yer alarak, yarınlara ulaşır. Kırmızı Pazartesi adlı bu eserde, tam olarak böyle bir yapıttır.

Yazar Gabriel Garcia Marquez tarafından kaleme alınan bu eser, yayınladığı yıl sadece kendi coğrafyasında değil, dünyanın dört bir yanında hatırı sayılır bir okuyucu kitlesine sahip oldu. Kolombiya’nın bir şehrinde gerçekleşen bir cinayeti anlatan eser, hayatın içinde her türlü şeyin her an için karşımıza çıkabileceğini işliyor.

kırmızı pazartesi

kırmızı pazartesi

Hayatın İçinden Kırmızı Pazartesi

Kırmızı Pazartesi, işlenen bir cinayetin fotoğrafını çeken bir eser, herkes tarafından bilinen ve beklenen bir cinayeti, tamamen ortaya döken yazar, aslında toplumsal bir yaraya da parmak basıyor. Toplum içinde yaşanan her olay, ister istemez gizli kalmıyor, bazı olacaklar kitle tarafından biliniyor ancak ne var ki, engel olmak kitlenin ilgi alanı içerisine girmiyor.

Yazar Gabriel Garcia Marquez tam olarak bu noktaya parmak basıyor ve olanı biteni, tüm açıklığıyla deşifre ediyor. Edebiyat, hayattan beslenen bir dünyadır. Hayat ona ne verir ise, o onunla beslenir, büyür ve gelişir. Bunu bu şekilde değerlendirmek gerekir. Eserleri okurken, aslında o yazılanların hayatın içinde yer alan doneler olduğunu, unutmamak gerekir.

 

Yazar: Gabriel Garcia Marquez

Kitap Adı: Kırmızı Pazartesi

ISBN: 9789750721571

Sayfa Sayısı: 107

Yayın Yılı: 2016

 

 

Etiket: