Ne mutlu ki son zamanlarda okuyucuyla buluşan romanlar edebiyat adına güzel şeyler oluyor, sağladılar. Roman insanın uçsuz bucaksız hayal dünyasına açtığı bir penceredir. Buradan içeriye girdiğimiz zaman sadece yazarın bize anlatmak istediğini değil, aynı zamanda kendi hayal dünyamızı da harmanlayarak okuruz. Kinyas ve Kayra’da ilk sayfasından itibaren bizi farklı coğrafyalar arasında gezdiriyor.

Kinyas ve Kayra’nın Farkı

Üç farklı başlık içinde incelenen kitapta, Kinyas ve Kayra’nın Türkiye’den başlayan ve farklı kıtalarda devam eden hayatına bir bakış atıyoruz. Kitap o kadar çok beğenildi ki yapılan yorumlar arasında yer alan farklılıkların olması bile yazarın bizimle ne denli güzel oynadığının da bir kanıtı olabilir. Aynı zamanda Kinyas ve Kayra’nın Türk edebiyat dünyasının şu ana kadar pek eşine rastlamadığı bir türde yazılmış olması bile okunması için yeterli olmaktadır.

kinyas ve kayra

kinyas ve kayra

Kitabın insanı en fazla derinden etkileyen bölümü ise kayra’nın yolu,  kurgusu ve boşluk bıraktığı noktaları kitabı elinizden bıraktığınız anlarda kendiniz tamamlıyorsunuz. Bu da farklı bir noktanın oluşmasına neden oluyor. Devamlı olarak yeni düşüncelerin gündeme gelmesi ve Kayra’nın Kinyas hakkında düşüncelerine yer verilen bu yeraltı edebiyatını (şaheserini) muhakkak okumanızı tavsiye ediyoruz.

Zaman, acıya bağlı olarak değişir. Acı, iklimlere ulaşır. Aynı yaranın verdiği his Kuzey Kutbunda farklı olurken Afrika coğrafyasında daha tuzlu ve daha yakıcı olur. Bu kitapta en etkileyici yönleri ile karışılacaksınız.

 

Etiket: ,