Edebiyat dünyasına bomba gibi düşen bir kitaptı, Kendine Ait Bir Oda. Yazıldığı dönemlerde çok ses getirmişti ve çok tartışmalara neden olmuştu. Halen de bugün en çok tartışılan üzerine tezlerin yazıldığı bir eserdir. Kitabın yazarı olan Virginia Woolf, kadının hem hayatta hem de edebiyat dünyasında var olduğunu kanıtlamaya ve gözler önüne sermeye çalıştı.

Kendine Ait Bir Oda ve Kadın

Kitabı okurken, içinizde dünyaya haykırmak ve sormak istediğiniz soruların seslendiğini göreceksiniz. Kadınlar da çok iyi yazar olabilir, Kadın da iyi bir düşünür olabilir, aslında kadınlar aynı anda birçok sıfata sahip olabilir. Bu düşünceyi savunan ve bunu çok güzel bir şekilde yazıya döken Woolf, kitabını yazarken keskin eleştirileri göze almıştı. Öle de oldu.

Kendine Ait Bir Oda

Kendine Ait Bir Oda

 

Yazar kitabında yazarlığı yumuşak bir şekilde savunmasına ve erkek yazarlara dil yarası açmamasına rağmen acımazsız eleştirilere maruz kalmıştır. O dönemin erkek yazarlarının, yine o dönemin yazar olmaya çalışan kadınlarına en çok yönelttiği sorular şunlardı; neden Shakespeare gibi ünlü yazarlar erkek, neden en iyi düşünürler bizden çıkıyor vs. erkeklerin yazma ve düşünme gibi yeteneklerin kadınlardan fazla olduğunun sürekli dile getiriliyor olması, başta Woolf olmak üzere kadın yazarlar için son derece can sıkıcıydı.

Yazarın, bu sancılı dönemde yaşadıklarıyla kaleme aldığı Kendine Ait Bir Oda, kadın yazarların edebiyat dünyasında yer edinmelerine yardımcı olmuş bir eserdir. Bu kitabı ve sitemizin diğer klasiklerini indirimli olarak satın alabilirsiniz. 

 

Etiket: ,