Efsane’nin izini süren ve bu efsaneyi edebi bir eserle birleştiren yazar İyi  Geceler Öpücüğü isimli kitabında bu durumu en çarpıcı şekilde gözler önüne sürüyor. Kitap birbirinden farkı ve hepsi güzel bir kurguyla ve betimlemelerle dolu on dört hikayenin yer aldığı zengin içeriğe sahip. Temeli bir söylenceden ibaret olan bu kitabı bitirdiğinizde dilin inceliklerinden aldığınız tat ve insanlık dramının ele alındığı olay örgüsü arasında bocalıyorsunuz. Roman Tek Tanrılı dinlerden Yaradılış efsanesinin bir bölümünü oluşturan Habil ve Kabil etrafında yoğunlaşıyor.

Efsanelerde iz bırakan, derin anlam taşıyan, içe işleyen acıların muhteşem muazzamlıkla anlatıldığı “İyi Geceler Öpücüğü” adlı roman daha önce ele alınmamış olan bu konuyu oldukça başarılı bir kurguyla okurlarına  sunuyor. Nurdan Beşergil kahramanlarının ruh haritalarını öyle bir incelikle ortaya çıkarıyor ki diğer sayfalarda ne olacağını bilmenize rağmen sonuna kadar merak duygunuz canlı kalıyor.

İyi Geceler Öpücüğü

İyi Geceler Öpücüğü

Şeytana Uyuşun ilk hikayesi… ” İyi Geceler Öpücüğü”

İlk İnsanların iç dünyalarının hikayeleştiği bu roman Adem-Havva, Habil-Kabil, İklime-Lebuda arasında gelişiyor fakat bu başkarakterlerin isimlerine kitapta yer verilmiyor. Olayların Eski Ahitte geçtiğini bilenler için kitap bir oyun serüvenine dönüşüyor. Kitabın ilk hikayesi olan “Dönüş Yolu” tanrısal bakış açısıyla ele alınıp üçüncü kişinin ağzından verilmeye çalışılıyor.

İkinci öyküde olay amacına ulaşıyor ve anlatıcının hayatında derin izler bırakan küçük kardeş ele  alınılıyor. Diğer bölümlerde de gereken konulara değinilerek olaylar derinlemesine okuyucuya verilmeye çalışılıyor. Nurdan Beşergil’in kitabındaki Habil ve Kabil insanlığa ait kötülüklerin çekirdeğini oluşturan bir söylence. Musevilerin Kutsal kitabı Tanah, Eski Ahit, Kuranı Kerim’de adı geçen bir kısa romanın diğer ele alınan konuları arasında yerini alıyor.

 

Etiket: ,