Edebiyat tarihinin en çok okunan ve satılan kitaplarından bir tanesi olan İki Şehrin Hikayesi, ünlü toplumsal eleştirmen ve yazarlardan biri olan İngiliz Charles Dickens’ ın ölümsüz ve unutulmaz eserlerinden biridir. Fransız Devrimi öncesinde Londra ve Paris şehirlerinde geçen kurguda, yazar karakterleri aracılığıyla dönemin kültür birikiminin toplandığı en büyük iki şehrin tam bir manzarasını çiziyor.

Edebiyatla ilgili olan tüm kitapseverlerin mutlaka okuması önerilen kitaplar arasında bulunan İki Şehrin Hikayesi, İngiltere’ nin en güçlü kalemlerinden biri olarak görülen Charles Dickens’ ın daha yüzyıllarca okunmaya devam edilecek başyapıtıdır.

İki Şehrin Hikayesi

İki Şehrin Hikayesi

İki Şehrin Hikayesi En Çok Okunan Edebi Eserler Arasında

Fransız Devrimi sonrasında karakterlerimizin gözünden, dönemde yaşayan köylü ve işçi sınıfının ezilmişliğinin manzarası, devrim sonrasında da uzun yıllar süren varlık düşmanlığı bağlamında, zengin ve soylulara yönelik olan düşmanlığı, müthiş diliyle benzersiz bir şekilde aktarmış olan Dickens, adeta bir ressam yeteneğiyle dönemin resimlerini kalemi aracılığıyla aktarmıştır.

Edebiyat tarihinin en çok satılan ve en çok okunan kitapları arasında ilk sıralarda yer alan eseri, henüz okumadıysanız, iyi bir edebiyat düşkünü olarak görülmeyeceksiniz. Edebiyatın en önemli ve güçlü klasiklerinden biri olarak kabul edilen eser, her dönemde gördüğü yoğun ilgiyle beraber, tarihe karşı olan merakında artması anlamında katkı sağlayan, nadir eserlerden biridir. Yazarın izdüşümünden çıkmış olan eşsiz karakterlerle, Fransız Devrimi yıllarına gitmek ve gerçekte nelerin olduğuna göz atmak istiyorsanız, mutlaka bu eseri okumalısınız.

 

 

Etiket: ,