Lidia Yuknavitch bu kitabında modern psikolojinin babası Sigmund Freud’ un ünlü Dora vakasını romanlaştırmış. Ancak aslından farklı olarak romanda olay hastanın gözüyle anlatılıyor.  Bu yeni versiyonda Dora deli dolu, ağzı bozuk ve varlıklı bir ailenin kızıdır. Freud’a Kafa Tutan Kız Dora 14 yaşındayken aile dostları Bay K. Tarafından tacize uğramıştır.

Dora aynı zamanda kural tanımaz, çokbilmiş ve sanatçı ruhlu bir kızdır. Taciz olayı onda derin yaralar açmıştır. Dora taciz olayını ailesine anlatır ama kimse ona inanmaz. Babası onun psikiyatrik açıdan rahatsız olduğunu düşünür ve onu psikiyatra götürür. Tıpkı tarihte yaşanmış olay gibi doktoru da ona inanmaz ve anlattıklarının hepsini uydurduğunu düşünür.

Freud a Kafa Tutan Kız Dora

Freud a Kafa Tutan Kız Dora

Freud’a Kafa Tutan Kız- Dora Bilinenleri Ters Yüz Ediyor

Dora doktorunun kendisine inanmadığını anlayınca onu alt etmeye karar verir. Bunun için de bazı planlar hazırlar ve uygulamaya hemen başlar. Lidya Yuknavitch finale doğru yaşanan olaylarla okuyucu çok şaşırtacak ve okuyucu bu planları çok beğenecektir.

Freud’a Kafa Tutan Kız Dora kitabında konu sadece taciz olayı etrafında geçmiyor. Dora babasının annesini aldattığını görecek ve bu durumdan çok etkilenecektir. Annesi ise alkoliktir ve kızıyla yeterince ilgilenmemektedir. Roman cinsellik ve küfür içermesine rağmen duygusal bir yapıdadır. Zaman zaman güleceğiniz ve sıkılmayacağınız romanı dostlarınıza rahatlıkla tavsiye edebilirsiniz. Fiyatı 22,00 lira olan kitabı indirimden sitemizde 16,50 liraya alabilirsiniz. Psikolojiden hoşlananların kaçırmaması gereken bir kitaptır.

 

Etiket: ,