Alice Munro dünyanın en iyi öykü yazarlarından biri olarak biliniyor. Nobel Edebiyat Ödülü de alan yazarın son kitabı Firar sekiz öyküden oluşuyor. Öyküler içerik açısından bir derinliğe sahipler ama kısa öykü kurallarına da uyularak yazılmış. Sürükleyici ve bir solukta okunabilen bir kitaptır. Ödül almadan önce yazar ülkemizde pek tanınmazdı. Ama ödül alan bu kitabıyla tüm dünyada daha da ünlendi.

Son kitabındaki sekiz hikâyede de birkaç aydan kırk yıla kadar uzanan geri dönüşlere yer vermiş. Ama bu geri dönüşlerde yaşamın açıklaması yer almıyor sadece yaşamdan kesitler sunuluyor. Zaten yazarın tüm hikâyelerinde küçük kasabalardaki hayattan ve insani durumlardan bahsettiğini görüyoruz.

Firar

Firar

2013 Nobel Edebiyat Ödüllü Kitap Firar

Diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitapta da Alice Munro mükemmel bir dil kullanmış ve mükemmel betimlemeler yapmış. Öyle ki betimlediği kişiler okuyucuya tanıdıkları hissini uyandırıyor. Anlattığı mekânlarda rahatça dolaşabileceğiniz hissini uyandırıyor. Firar aynı zamanda okuyucuyu Kanada’ya götürüp oranın doğasını, insanını ve kültürünü tanımasını sağlıyor.

Yazar hiçbir öyküsünde cinselliği fazla ön plana çıkarmıyor ama cinsellik farklı boyutlarıyla her öyküsünde bulunuyor. Öykülerinin tümünde ölüm olgusunu işliyor. Sekiz öyküden oluşan bu kitabında her öykünün tek bir kelimeden oluşan başlığı bulunuyor. Can yayınlarından çıkan kitabı dostlarınıza tavsiye edebilir veya hediye edebilirsiniz. Fiyatı 24,50 lira olan kitabı indirimli olarak sitemizden 18,38 liraya alabilirsiniz. Siparişiniz kargo ile gönderilecektir.

 

Etiket: ,