Yeni çıkanlar kategorimiz altında yer alan yazar Ali Can’a ait Eva isimli roman yazarın ilk eseri olmasına rağmen, oldukça yalın ve anlaşılır bir ifade tarzına sahiptir. Yazarın bir gençlik aşkı kurgusu çerçevesinde şekillenen yaşamları ifadesi ile birlikte zaman ve mekan betimlemelerindeki derinlik ve incelik okuyucuyu da kapsamakta ve içine almakta.

İnsan oğlunun aşk kavramı içinde ilişkiler yumağı ve sonsuz sınavını basit bir ifade ile sunan kitap okuyucuyu bilindik duygu ve düşüncelerin tama ortasında bilinmezlere götürmekte. Yakın tarihin ve güncel olayların iç içe geçtiği bir hikaye içinden pek çok hikayenin şekillendiği romanda okuyucu kendi dünyası içinde yazarın penceresini aralamakta.

Eva

Eva

Akıcı ve Akılcı Kurgusu ile Eva

Soft bir akıcılık içinde ilerleyen roman süreçlerinde hikayeye dahil olan diğer kahramanların ana kahraman Emre’nin yaşamına etkileri ve etkinliği ile şekillenen duygu ve düşünce örgüsü içinde okur her daim baş köşede yer almakta. Bir gençlik hikayesi ile birlikte pek çok yaşamın kesiştiği durumlar ise okurda heyecan yaratan bölümler oluşturmakta.

Yeni dönem hikayeciliğinin oldukça başarılı bir örneği olan Eva adlı kitap hemen her kesimde ve her yaşa grubundan okuyucuya özel duygular sunmakta. Sadeliği ve akıcılığı ile okuru bir anda içine alan kitap içinde kahramanların yaşamlarının gizemleri ve beklentilerin tam aksi yönde ilerleyişleri ile şaşırtıcı yoğunluk hissi yaşatmakta.

 

 

Etiket: ,