İyi, kötü, yetenekli ve sıradan insanların kurgulanmış öykülerinden oluşan Empati adlı kitap en çok arananlar kategorimiz içinde yer almakta. İlk kitabı Olasılıksız ile başarısını ödüllendirmiş olan yazar Adam Fawer tarafından 2. kitabı olarak yazılmış olan eser, okuru merak içinde keyifli bir maceraya sürüklüyor.

Dinamik bir kurgu örgüsü içinde okuru içine alan kitap, sıradan insanlara göre zihinsel güçleri gelişmiş kahramanlarının kendilerine özgü hedefleri ve yaşam hikayeleri içinde süregitmekte. Felsefe ve bilimin edebiyat içinde harmanlanması olarak görülebilecek roman, pek çok açıdan ilgi çekici öğeler barındırıyor.

Empati

Empati

Gelişmiş Bir Yetenek Olarak Empati

Diğer bir deyişi ile eş duyum olarak adlandırılan empati; bir başkasının duyguları ve içinde bulunduğu durumu anlamak ve kavramak olarak ifade edilmekle birlikte çok daha özel bir yetenek gerektirmekte. Her bireyin etrafına yansıttığı elektromanyetik dalga boylarını anlayabilme özelliğindeki özel yetenekli insanlar çok daha hızlı ve kolay biçimde empati kurabilmekte.

Empati yeteneği üstün düzeyde gelişmiş insanların kendilerine ait bir inanç sitemi içinde yeni bir düzen kurma çabalarının anlatıldığı kitapta“Gücü hissedemezsin. Sadece deneyimlerin aracılığıyla iradenin sınırlarını biliyorsun.” cümlesi oldukça kavrayıcı bir etki yaratmakta. Yazar Adam Fawer kendine has dili içinde “Yargı Gecesi” olarak zarif biçimde nitelendirdiği yılbaşı gecesi gibi kavramlar kitaba derinlik kazandırmış. Keyifli bir ana hikaye olarak Empati güçlü arka plan betimlemeleri ve sıradanlığı aşmış karakterleri ile okura direk olarak hitap etme özelliğinde.

 

Etiket: ,