Türkiye’nin 1923 sonrası Osmanlısızlaştırmak durumları ele alınır. Mustafa Armağan tarafından kaleme alınmıştır. Osmanlı dilinin yok olduğu ve yeni harflerin geldiği anlatılır. Dönem içinde yaşanılanlar sorgu çerçevesinde incelenir. Osmanlı Devleti yenildiği yıllar anlatılır.

Cumhuriyet Efsaneleri Bir Dönemin Yok Edilişini Gözler Önüne Serer

Mustafa Armağan, Cumhuriyet Efsaneleri kitabında Osmanlı’nın topraklarının neden işgal edildiği sorulur. Almanya aynı cephede olmasına karşın onlara bir şey olmamıştır. Osmanlı yok edilirken diğer savaşlar çıkmaya başlar. Sevr antlaşmasının ana hatları anlatılırken, maddelerin yıkıcılığı belirtildi.

Cumhuriyet Efsaneleri

Cumhuriyet Efsaneleri

Cumhuriyet Efsaneleri Osmanlı sürecinde yaşananları ve Osmanlıya oynanan oyunları anlatır. Sultan sız kalan bir toplum bitmiş yerine Ankara Hükümeti etkili olmuştur. Osmanlı ile ilgili hiçbir şey geçmeyecekti. Dönem içinde önemli belgeler ile sizlere sunulmuştur. Osmanlı o sıralar iyice güçten düşer. Ankara Hükümeti yerine geçer. Eski olayların günümüzde yaşattığı etkiler incelenir. Sizleri anlatım tarzı ile büyüleyecek ve etki altında bırakacaktır. Kitabın tasarımı ve içeriği güzeldir.

Cumhuriyet kurulurken, Osmanlı birçok alanda uğradığı kayıpların nedenleri sorulur. İnsanları bu aşamaya getiren olaylar sorgulanır. Tarih sizlere bir döneme ışık tutacak şekilde anlatılmıştır. Beğeni ile okunan kitabı tavsiye ederiz. Sizler okurken kitabın sayfaları sizleri büyüleyecek ve merak içinde bırakacaktır. Bir dönemin gizli sırlarını da öğrenerek, kitaba kısa sürede bağlandığınızı hissedeceksiniz. En çok beğenilenler arasında yerini alan kitabı eleştirmenlerde tam not vermiştir.

 

Etiket: ,