Bilimsel yayınları ağır bulan kitapseverler genellikle bu tür kitapları okumak istemezler.  Ancak Alfa Yayınlarından çıkan ve Stanislas Dehaene’ nin yazdığı Beyin Nasıl Okur- Okumanın Bilimi ve Evrimi okuyucuyu hiç sıkmıyor ve zevkle, merakla okunmasını sağlıyor. Okuma eylemi çok kanıksadığımız ama aslında beynin olağanüstü çalışmasının bir sonucudur.

Beyin Nasıl Okur

Beyin Nasıl Okur

Herhangi bir zemin üzerinde bulunan farklı işaretler büyük bir anlamlar dünyasını tetikliyor. Bu durum herkesin merak ve ilgisini çekiyor. Göz ve beyin bu sembolleri sese ve anlama dönüştürüyor. Bu karmaşık sistemin işleyişi kitabın konusunu oluşturuyor.

Beyin Nasıl Okur-Okumanın Bilimi ve Evrimi Kitabı İnsanların Düşünüş Biçimlerini Açıklıyor

Kitabın yazarı Stanislas Dehaene Fransız bir nörobilimcidir. Onlarca yıl süren beyin görüntüleme çalışmalarının okumanın sırrını nasıl çözdüğünü gözler önüne seriyor ve okuyucuya aktarıyor. Bunu anlatırken olayı basite almıyor ve bilimsellikten uzaklaşmıyor. Tüm olayı anlaşılır bir şekilde anlatabilmek için edebi bir dil kullanıyor ve bunun için zaman ve emek harcıyor.

Beyin Nasıl Okur- Okumanın Bilimi ve Evrimi insanların düşünüş biçimlerini açıklamaya çalışıyor. Bilişsel yeteneklerimizin alt yapıları hakkında fikir edinmemizi sağlıyor. Yazar bilimsel bir konuyu son derece ilgi çekici bir hale getiriyor ve ince bir üslupla okuyucuya ulaştırıyor. Bilimsel bir kitabın zevkle okunmasını sağlıyor. Popüler bilim kategorisindeki bu kitabı Ozan Karakaş Türkçeye çevirmiştir.

 

Etiket: ,